Weekday Masses in Southwest England

7.30am

M---F

Mount St Mary Convent (Exeter)

Clifton Cathedral (Bristol)

Latin

Lanherne Convent (St Mawgan)

8.00am

MTu--F

Holy Rood (Swindon)

M----

St Mary (Barnstaple)

--W--

Our Lady of Glastonbury

8.30am

M----

St Mary & St Petroc (Bodmin)

----F

Our Lady of Ostrobrama (Polish Church)

8.35am

Downside Abbey (Stratton-on-the Fosse)

9.00am

MTu---

Ss Luke & Teresa (Wincanton)

M-WTh-

Sacred Heart (Tisbury)

M----

St Bernadette (Whitchurch)

M----

St Francis of Assisi (Nailsea)

M----

St Osmund (Salisbury)

M----

St Teresa of the Child Jesus (Filton)

-Tu---

Our Lady of the Angels (Saltash)

-Tu---

St Mary & St George (Totnes)

--WThF

St Vincent de Paul (Southmead)

--W--

Sclerder Abbey (Our Lady of Light)

---Th-

Holy Rood (Swindon)

---Th-

Most Precious Blood (Sidmouth)

----F

St Nicholas of Tolentino (Bristol)

Cathedral of St Mary & St Boniface (Plymouth)

St Mary (Swindon)

9.15am

MTuW-F

Holy Ghost (Exmouth)

MTuW--

Holy Family (Swindon)

MTuW--

St Bonaventure (Bristol)

M---F

St Dunstan (Somerton)

-Tu-Th-

St Joseph (Fishponds)

-Tu--F

St Michael (Shepton Mallet)

--W--

St Anthony (Henbury)

--W--

St John Fisher (Wellington)

---Th-

Sacred Heart (Westbury-on-Trym)

---Th-

St Dunstan (South Brent)

---Th-

St Francis of Assisi (Nailsea)

MTu-W-

Christ the King (Amesbury)

9.30am

MTuWTh-

Our Lady of Lourdes (Weston-super-Mare)

MTuW-F

St George (Taunton)

MTuW--

Sacred Heart (Wootton Bassett)

MTuW--

St George (Warminster)

MTu-ThF

Holy Angels (Torquay)

MTu-ThF

Our Lady of Lourdes & St Bernadette (Kingswood)

MTu-ThF

St Catharine (Frome)

MTu---

Assumption of the Blessed Virgin Mary (Chippenham)

M-WThF

Blessed Sacrament (Heavitree)

M-W-F
(Please check)

St Anthony of Padua (Melksham)

M--ThF

English Martyrs (Chard)

M--ThF

St Joseph (Bridgwater)

M---F

St Pius X (Withywood)

M----

St John the Evangelist (Bath)

-TuWThF

St Bernadette (Whitchurch)

-TuWTh-

Holy Spirit (Bovey Tracey)

-TuW--

Most Holy Trinity (Newquay)

-TuW--

Ss Joseph & Teresa (Wells)

-Tu---

St Saviour & St Petroc (Padstow)

--W-F

Our Lady & the English Martyrs (Burnham-on-Sea)

--W--

Most Holy Redeemer (Keyham)

--W--

Sacred Heart & St Ia (St Ives)

--W--

St John Fisher (Frenchay)

---ThF

Holy Family (Patchway)

---Th-

St Augustine of Canterbury (Downend)

---Th-

St Joan of Arc (Torpoint)

---Th-

St Mary & St George (Totnes)

---Th-

St Paul (St. Budeaux)

----F

Our Lady of the Assumption (Torquay)

----F

St Cuthbert Mayne (Launceston)

----F

St Michael (Wadebridge)

Our Lady of the Immaculate Conception (Devizes)

usually

Ss Peter & Paul (Bath)

St Margaret Mary (Plymstock)

9.45am

-Tu--F

Holy Ghost (Midsomer Norton)

-Tu---

St Osmund (Salisbury)

10.00am

MTuW-F

Holy Ghost (Yeovil)

MTuW-F

Immaculate Conception (Clevedon)

MTuW-F

St Gerard Majella (Knowle)

M-WThF

Sacred Heart (Minehead)

M-WThF

St Edmund (Calne)

M-W-F

Most Precious Blood (Sidmouth)

M--ThF

St Peter (Swindon)

M--Th-

Immaculate Conception (Penzance)

M---F

St John Fisher (Wellington)

-TuWTh-

St Patrick (Redfield)

-TuW-F

Our Lady, Star of the Sea (Brixham)

-Tu-ThF

Sacred Heart (Bideford)

-Tu-ThF

St John the Evangelist (Bath)

-Tu--F

St Joseph (Portishead)

-Tu---

Assumption (Redruth)

-Tu---

St Joseph (Ilminster)

-Tu---

St Stanislaus (Dulverton)

--WThF

Our Lady of the Portal & St Piran (Truro)

--W-F

Good Shepherd (Batheaston)

--W-F

Our Lady of Lourdes & St Petroc (Ashburton)

--W-F

St Mary & St George (Totnes)

--W--

Holy Redeemer (Salisbury)

--W--

St Augustine (Seaton)

--W--

St John the Baptist (Camborne)

--W--

St Mary (Barnstaple)

--W--

St Mary & St Petroc (Bodmin)

--W--

St Peter (Bude)

---ThF

Our Lady Queen of the Apostles (Cheddar)

---ThF

St Dunstan (Keynsham)

---Th-

Our Lady & St Alphege (Bath)

---Th-

Our Lady of Lourdes (Plympton)

---Th-

St Edward the Confessor (Mawnan Smith)

---Th-

St George (Warminster)

---Th-

St Joseph (Devonport)

---Th-

St Richard of Chichester (Wiveliscombe)

----F

Holy Family (Plymouth)

----F

St Gregory & the English Martyrs (Salisbury)

----F

St Joseph the Worker (Hayle)

----F

St Mary (Cricklade)

----F

St Mary (Axminster)

----F

St Teresa (Taunton)

----F

St Thomas More (Bradford-on-Avon)

Corpus Christi (Bournemouth)

Corpus Christi (Weston-super-Mare)

Holy Cross (Topsham)

Holy Cross (Yelverton)

Our Lady, Help of Christians & St Denis (Torquay)

Sacred Heart (Exeter)

Sacred Heart & St Teresa of the Child Jesus (Paignton)

St Aldhelm (Malmesbury)

St Mary (Bath)

normally

St Paul the Apostle (Tintagel)

10.30am

--W-F

St Augustine of Hippo (St Austell)

--W--

Our Lady of the Assumption (Torquay)

11.00am

--W--

St Joseph (Newton Abbot)

----F

Our Lady of Lourdes (Weston-super-Mare)

11.30am

---Th-

St Boniface (Crediton)

----F

Ss Luke & Teresa (Wincanton)

---F

St Mary (Barnstaple)

12.00pm

MTuW-F

St Patrick (Corsham)

M-W--

Our Lady of Walsingham with St Cuthbert Mayne (Chelston)

-Tu---

Immaculate Conception (Penzance)

--W--

St Mary (Helston)

--W--

St Thomas More (Bradford-on-Avon)

---Th-

Our Lady of the Assumption (Torquay)

---Th-

St Osmund (Salisbury)

----F

Our Lady & St Alphege (Bath)

----F

St George (Warminster)

----F

St James (Tiverton)

----F

St Joseph (Bath)

----F

St Patrick (Redfield)

Christ the King (Plymouth)

12.05pm

---Th-

St Augustine of Hippo (St Austell)

Abbey of St Mary (Buckfast)

12.10pm

--W-F

Assumption of the Blessed Virgin Mary (Chippenham)

12.15pm

-TueWThF

Sacred Heart (Bournemouth)

St Mary-on-the-Quay (Bristol)

12.30pm

---Th-

Our Lady of Glastonbury

---Th-

St George (Taunton)

5.00pm

-Tu---

St Cuthbert Mayne (Launceston)

5.15pm

----F

St Mary-on-the-Quay (Bristol)

5.35pm

Our Lady of the Snows Chapel (Prior Park School)

5.45pm

--W-F

Holy Rood (Swindon)

6.00pm

-Tu---

Holy Family (Plymouth)

-Tu---

Most Precious Blood (Sidmouth)

-Tu---

Our Lady & St Alphege (Bath)

--W--
Latin

Ss Joseph & Teresa (Wells)

---Th-

Holy Family (Swindon)

6.15pm

M----

St Paul (St. Budeaux)

6.30pm

-Tu---

Our Lady of the Assumption (Torquay)

-Tu---

Our Lady of the Portal & St Piran (Truro)

-Tu---

St Mary (Barnstaple)

-Tu---

St Mary (Cricklade)

--W--

Our Lady, Star of the Sea (Salcombe)

---Th-

Chapel of the Good Shepherd (Downton)

---Th-

St Mary & St Petroc (Bodmin)

7.00pm

MTu--F

Assumption (Redruth)

-TuW--

St Augustine of Hippo (St Austell)

-Tu-Th-

Our Lady of Walsingham with St Cuthbert Mayne (Chelston)

-Tu---

Blessed Sacrament (Heavitree)

-Tu---

St Edmund (Calne)

-Tu---

St John Fisher (Wellington)

-Tu---

St Teresa of the Child Jesus (Filton)

--W--

English Martyrs (Chard)

--W--

Holy Angels (Torquay)

--W--

St Bernadette (Whitchurch)

--W--

St Catharine (Frome)

--W--

St Dunstan (Keynsham)

--W--

St Dunstan (Somerton)

--W--

St Francis of Assisi (Nailsea)

--W--

St Nicholas of Tolentino (Bristol)

--W--

St Paul (St. Budeaux)

---ThF

Sacred Heart (Bournemouth)

---Th-

St John the Baptist (Camborne)

----F

Cathedral of St Mary & St Boniface (Plymouth)

----F

Our Lady & St Neot (Liskeard)

----F

Our Lady of Glastonbury

----F

Our Lady of Ostrobrama (Polish Church)

----F

Sacred Heart (Wootton Bassett)

----F

Sacred Heart (Westbury-on-Trym)

----F

St Augustine of Canterbury (Downend)

----F

St Bonaventure (Bristol)

----F

St Osmund (Salisbury)

-Tu--

Our Lady of Lourdes (Plympton)

7.15pm

M----

Sacred Heart (Bournemouth)

7.30pm

-Tu---

St Augustine of Canterbury (Downend)

--W-F

St Joseph (Fishponds)

--W--

St Peter (Swindon)