Weekday Masses in Scotland

7.00am

-Tu---

St Mary (Inverness)

--W--

St Mary Magdalene (Perth)

---ThF

St Francis Xavier (Falkirk)

----F
parish house

St Catherine of Alexandra (Gracemount)

----F

St Gabriel (Viewpark)

Cathedral of St Mary (Aberdeen)

7.30am

----F

St John & St Columba (Rosyth)

St Matthew (Bishopbriggs)

7.45am

M-W--F

Sacred Heart (Lauriston)

-Tu-Th-

St Patrick (Cowgate)

8.00am

MTu-ThF

St Mary Magdalene (Perth)

--W--

St Augustine (Coatbridge)

Cathedral of St Mary (Edinburgh)

Lent
ONLY

Cathedral of St Mirin (Paisley)

Sancta Maria Abbey (Nunraw)

St Aloysius (Glasgow)

St Ninian (Knightswood)

8.15am

--W--

Sacred Heart (Bellshill)

----F

St Brendan (Motherwell)

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

8.30am

-Tu---

Our Lady & St Joseph (Glenboig)

Carmelite Monastery (Kirkintilloch)

9.00am

MTuWTh-

Benedictine Monastery (Largs)

M-W-F

St Joseph (Dundee)

M--ThF

St David (Dalkeith)

M--Th-

St James (St Andrews)

M---F

St Theresa (East Calder)

--WTh-

St Catherine of Alexandra (Gracemount)

--W--

Our Lady & St Cuthbert (Maybole)

----F
(1st Fri 9.30)

St Margaret (Queensferry)

Our Lady & St John (Blackwood)

Pluscarden Abbey (Elgin)

St Bernadette (Carntyne)

St Cuthbert (Slateford)

St John Ogilvie (Wester Hailes)

St Mary (Calton)

9.15am

MTuWTh-

St Kevin (Bargeddie)

-TuWThF

Our Lady of Loreto & St Michael (Musselburgh)

-Tu-Th-

St Luke (Motherwell)

9.30am

MTuWTh-

St Albert (Pollokshields)

MTuWTh-

St Brendan (Motherwell)

MTuWTh-

St Mun (Dunoon)

MTuW-F

St John the Baptist (Port Glasgow)

MTuW-F

St Joseph (Tollcross)

MTuW--

St John Ogilvie (High Blantyre)

MTu-ThF

St Anne (Carnoustie)

MTu-ThF

St Francis (Port Glasgow)

MTu-ThF

St Joseph (Milngavie)

MTu-ThF

St Mary (West End)

MTu-Th-

St James (Renfrew)

MTu-Th-

St Paul (Milton of Campsie)

MTu--F

Holy Family (Mastrick)

M-W-F

Ss John Cantius & Nicholas (Broxburn)

M-W-F

St Bartholomew (Castlemilk)

M-W-F

St Fergus (Ferguslie)

M-W-F

St John the Baptist (Corstorphine)

M-W-F

St Margaret (Clydebank)

M-W-F

St Mark (Shettleston)

M--ThF

St Luke (Banknock)

M--Th-

Holy Name (Oakley)

M---F

Christ the King (Grangemouth)

M---F

St John Vianney (Alva)

M---F

St Margaret (Davidson's Mains)

M----

Our Lady & St Bridget (West Calder)

M----

St Michael (Linlithgow)

M----

St Monica (Coatbridge)

-TuWThF

Holy Trinity & All Saints (Coatbridge)

-TuWThF

St Andrew (Livingston)

-TuWThF

St Fillan (Houston)

-TuWThF

St Mark (Rutherglen)

-TuWTh-

St Mary of the Angels (Falkirk)

-TuWTh-

St Mary of the Angels (Slamannan)

-Tu-ThF

St Pius X (Kirkcaldy)

-Tu-Th-

Our Holy Redeemer (Clydebank)

-Tu-Th-

Sacred Heart (Grangemouth)

-Tu-Th-

St Barnabas (Shettleston)

-Tu-Th-

St Bridget (Baillieston)

-Tu-Th-

St Gerard (Bellshill)

-Tu-Th-

St Joseph (Stepps)

-Tu-Th-

St Margaret (Loanhead)

-Tu-Th-

St Philip (Dedridge)

-Tu-Th-

St Philip (Dedridge)

-Tu-Th-

St Philomena (Winchburgh)

-Tu---

Our Lady of Mercy (Aberfeldy)

-Tu---

St Matthew (Rosewell)

--WThF

Our Lady of Lourdes & St Bernadette (Larbert)

--WThF

St Joseph (Bonnybridge)

--WTh-

St Joseph (Woodside)

--WTh-

St Margaret (Queensferry)

--WTh-

St Peter (Buckie)

--W-F

Sacred Heart (Penicuik)

--W-F

St Columba (Renfrew)

--W-F

St Dominic (Craigend)

--W-F

St Francis of Assisi (Baillieston)

--W--

Our Lady of Consolation (Bonnyrigg)

--W--

St Anthony (Polmont)

---ThF

Holy Family (Mossend)

---Th-

St Joachim (Carmyle)

---Th-

St Joseph (Burntisland)

---Th-

St Thomas the Apostle (Addiewell)

----F

Our Lady of Lourdes (Dunfermline)

----F

St Dominic (Torrance)

----F

St John Bosco (Erskine)

Carmelite Monastery (Dumbarton)

Corpus Christi (Scotstounhill)

Holy Cross (Crosshill)

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

Our Lady & Saint George (Penilee)

Our Lady of Mount Carmel (Banff)

Ss Peter & Paul (Dundee)

---F

St Andrew (Ravelston)

St Anne (Dennistoun)

St Augustine (Milton)

St Benedict (Drumchapel)

St Bernadette (Motherwell)

St Brendan (Yoker)

St Bride (Bothwell)

St Cadoc (Newton Mearns)

St Catherine Laboure (North Balornock)

St Clare (Easterhouse)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Edward (Airdrie)

St Eunan (Clydebank)

St Fillan (Crieff)

St Gabriel (Viewpark)

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

St Ignatius (Wishaw)

St John the Baptist (Uddingston)

St John the Evangelist (Barrhead)

St Joseph (Faifley)

St Joseph (Broomhouse)

St Joseph (Clarkston)

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

St Kessog (Balloch)

St Lucy (Cumbernauld)

St Martin of Tours (Renton)

St Mary (Lanark)

St Mary (Duntocher)

St Mary & St Columba (Bathgate)

St Patrick (Anderston)

St Paul the Apostle (Shettleston)

St Peter (Livingston)

St Teresa (Newarthill)

St Teresa of Lisieux (Craigmillar)

St Vincent de Paul (East Kilbride)

9.45am

MTu-ThF

St Bride (Monifieth)

M----

St John Vianney (Gilmerton)

-TuW--

St Gregory the Great (The Inch)

St James (Coatbridge)

10.00am

MTuWTh-

St Kieran (Campbeltown)

MTuWTh-

St Mary (Inverness)

MTuW-F

Christ the King (Cathcart)

MTuW-F

Holy Family (Port Glasgow)

MTuW-F

Our Lady of Lourdes (Bishopton)

MTuW-F

St Andrew (Greenock)

MTuW-F

St Mary (Coatbridge)

MTuW-F

St Peter-in-Chains (Ardrossan)

MTuW-F

St Winin (Kilwinning)

MTu-ThF

Holy Family (Dunblane)

MTu-ThF

Our Lady, Star of the Sea/St Mary (Saltcoats)

MTu-ThF

St Gildas (Rosneath)

MTu-ThF

St Mary (Irvine)

MTu-ThF

St Ninian (Inverness)

MTu-ThF

St Peter (Hamilton)

MTu-ThF

St Thomas (Neilston)

MTu-Th-

Holy Redeemer (Stornoway)

MTu-Th-

St Paul (Hurlford)

MTu-Th-

St Teresa (Dumfries)

MTu--F

St Joseph (Kilmarnock)

MTu--F

St Quivox (Prestwick)

MTu---

Holy Spirit & St Ninian (Stirling)

M-WThF

Our Lady & St Joseph (Glenboig)

M-WThF

St Brigid (Toryglen)

M-WThF

St Gabriel (Merrylee)

M-WTh-

St Patrick (Wishaw)

M-W-F

Immaculate Conception (Inverurie)

M-W-F

St Paul (Ayr)

M-W-F

St Paul (Glenrothes)

M-W-F

St Serf (Airdrie)

M-W--

Immaculate Conception (Kelso)

M-W--

Our Lady & St Joseph (Selkirk)

M-W--

Our Lady of the Waves (Dunbar)

M-W--

St John the Evangelist (Cumnock)

M-W--

St Mary (Beauly)

M--ThF

Our Lady of Aberdeen (Kincorth)

M--ThF

St John the Evangelist (Portobello)

M--ThF

St Pius X (Dundee)

M--ThF

St Sylvester (Elgin)

M---F

Our Lady of Perpetual Succour & St Cumin (Morar)

M---F

Sacred Heart (Bellshill)

M---F

St Bride (West Kilbride)

M---F

St Margaret (Roy Bridge)

M---F

St Margaret (Montrose)

M---F

St Peter (Morningside)

M---F

St Sophia (Galston)

M----

Ss Kenneth & Bernard (Ballingry)

M----

St Anthony (Balfron)

M----

St Bride (Gerinish)

M----

St Palladius (Dalry)

-TuWThF

Our Lady of Perpetual Succour (Broomhill)

-TuWThF

St Kessog (Blanefield)

-TuWThF

St Mary (Stirling)

-TuWThF

St Stephen (Blairgowrie)

-TuWThF

St Thomas of Canterbury (Arbroath)

-TuWTh-

Our Lady of Lourdes (Perth)

-TuW-F

St Joseph (Stranraer)

-TuW--

Our Lady of Sorrows (Dundee)

-TuW--

St Francis of Assisi (Mannofield)

-Tu-Th-

Cathedral of Saint Margaret (Ayr)

-Tu-Th-

Holy Cross (Trinity)

-Tu-Th-

Our Lady & St Bride (Cowdenbeath)

-Tu-Th-

Our Lady of Perpetual Succour (St Marie)

-Tu-Th-

Sacred Heart (Torry)

-Tu-Th-

St Aidan (Wishaw)

-Tu-Th-

St Columba (Annan)

-Tu-Th-

St Columba (Newington)

-Tu-Th-

St Joseph (Peebles)

-Tu-Th-

St Joseph (Spean Bridge)

-Tu-Th-

St Kentigern (Barnton)

-Tu-Th-

St Mahew (Cardross)

-Tu-Th-

St Margaret (Airdrie)

-Tu-Th-

St Margaret Mary (Castlemilk)

-Tu-Th-

St Mary, Mother of God (Glenrothes)

-Tu-Th-

St Ninian (Brechin)

-Tu--F

Ss Mary & David (Hawick)

-Tu--F

St Brigid (Kilbirnie)

-Tu--F

St Mary (Haddington)

-Tu--F

St Mary (Fochabers)

-Tu--F

St Matthew (Kilmarnock)

-Tu--F

St Thomas (Wishaw)

-Tu---

St Mary (Bornish)

-Tu---

St Thomas the Apostle (Muirkirk)

-Tu---

St Vincent de Paul (Eoligarry)

--WThF

St Joseph (Whitburn)

--WThF

St Michael (Linlithgow)

--WThF

St Monica (Coatbridge)

--WTh-

Our Lady & St Andrew (Galashiels)

--WTh-

St Michael (Parkhead)

--WTh-

St Peter-in-Chains (Inverkeithing)

--W-F

Sacred Heart (Cowie)

--W-F

Sacred Heart & St Anthony (Armadale)

--W-F

St Andrew (Dumfries)

--W-F

St Joseph (Burntisland)

--W--

Holy Trinity (Lockerbie)

--W--

Our Lady & St Ninian (Newton Stewart)

--W--

Our Lady of Perpetual Succour (Beith)

--W--

Our Lady of Perpetual Succour (Auchterarder)

--W--

Ss Peter & Paul (Arrochar)

--W--

St Bernadette (Erskine)

--W--

St Brendan (Craigston)

--W--

St Columba (Bridge of Don)

--W--

St James (Innerleithen)

--W--

St Joseph (Howbeg)

--W--

St Margaret of Scotland (Stirling)

--W--

St Mary, Our Lady of Victories (Dundee)

--W--

St Ninian (Bowhill)

--W--

St Patrick (Lochgelly)

---Th-

Immaculate Conception (Jedburgh)

---Th-

Immaculate Conception (Stratherrick)

---Th-

Our Lady & St Ninian (Bannockburn)

---Th-

St Barr (Northbay)

---Th-

St James (North End)

---Th-

St Joseph (Invergordon)

---Th-

St Martin of Tours (Tranent)

---Th-

St Mary Magdalen (Portobello)

---Th-

St Michael (Kilmarnock)

---Th-

St Patrick (Mallaig)

---Th-

St Patrick (Dundee)

---Th-

Trinity (Westhill)

----F

Our Lady of the Waves & St John (Vatersay)

----F

St Andrew & St Cuthbert (Kirkcudbright)

----F

St Gabriel (Prestonpans)

----F

St Joseph (Kelty)

----F

St Michael (Isle of South Uist)

----F

St Peter & St Benedict (Fort Augustus)

----F

St Vincent (Tain)

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Cathedral of Our Lady of Good Aid (Motherwell)

Cathedral of Saint Columba (Oban)

Cathedral of St Mirin (Paisley)

Holy Cross (Croy)

Holy Family & St Ninian (Kirkintilloch)

Holy Name (Mansewood)

Immaculate Conception (Maryhill)

Our Lady & Saint Helen (Condorrat)

Our Lady & St Mark (Alexandria)

Our Lady Star of the Sea (North Berwick)

Our Lady of Good Counsel (Dennistoun)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

Our Lady of Lourdes (East Kilbride)

Our Lady of the Rosary & St Columba (Kingussie)

Sacred Heart (Bridgeton)

Sacred Heart (Cumbernauld)

Sacred Hearts of Jesus and Mary (Girvan)

St Agnes (Lambhill)

St Aidan (Elderslie & Johnstone)

St Aloysius (Springburn)

St Andrew (Bearsden)

St Anthony (Rutherglen)

St Athanasius (Carluke)

St Augustine (Coatbridge)

St Barbara (Muirhead)

St Benedict (Easterhouse)

St Bride (Cambuslang)

St Bride (East Kilbride)

St Bridget (Eaglesham)

St Brigid (Wishaw)

St Cadoc (Halfway)

St Charles (Charleston)

St Columba (Woodside)

St Columbkille (Rutherglen)

St Constantine (Govan)

St Conval (Linwood)

St Conval (Pollok)

St Flannan (Kirkintilloch)

in
church

St Francis Xavier (Carfin)

St Francis Xavier (Falkirk)

St Helens (Langside)

- Tu--F

St James the Great (Crookston)

St John the Baptist (Perth)

St Joseph (Greenock)

St Joseph (Blantyre)

St Joseph (Cumbernauld)

St Joseph (Helensburgh)

St Joseph & St Patrick (Wemyss Bay)

St Leo the Great (Dumbreck)

St Leonard (East Kilbride)

St Margaret (Johnstone)

St Maria Goretti (Cranhill)

St Mark (Oxgangs)

St Mary (Greenock)

St Mary Immaculate (Pollokshaws)

St Mary of the Assumption (Boness)

St Mary the Immaculate Conception (Lochee)

St Mary, Star of the Sea (Largs)

St Matthew (Bishopbriggs)

St Michael (Dumbarton)

St Mungo (Townhead)

St Ninian (Dundee)

St Ninian (Gourock)

St Ninian (Knightswood)

St Patrick (Coatbridge)

St Patrick (Greenock)

St Patrick (Dumbarton)

St Patrick (Old Kilpatrick)

St Paul (Whiteinch)

St Peter (Partick)

St Peter (Glenburn)

St Peter (Dumbarton)

St Philomena (Provanmill)

St Robert Bellarmine (Househilwood)

St Roch (Garngad)

St Stephen (Dalmuir)

St Teresa of Lisieux (Possilpark)

St Thomas the Apostle (Riddrie)

St Vincent de Paul (Thornliebank)

10.15am

St Mary (Fort William)

10.30am

MTu-ThF

St Margaret (Lochgilphead)

-Tu---

St Margaret (Shetland)

--WTh-

Our Lady & St John the Baptist (Ellon)

----F

St Mary (Beauly)

11.00am

M----

Sacred Heart (Wigtown)

--W-F

Christ the King (Brora)

--W-F

St Columba (Culloden)

12.00pm

MTu--F

St Michael (Parkhead)

-Tu---

Holy Family (Mossend)

--W--

St David (Dalkeith)

--W--

St Margaret (Davidson's Mains)

----F

Benedictine Monastery (Largs)

----F

Christ the King (Pittenweem)

----F

St Peter (Castlegate)

usually

Our Lady & St Joseph (Kirkwall)

St Mary, Star of the Sea (Leith)

12.10pm

MTuW-F

Strathclyde University Chaplaincy

12.15pm

St Mungo (Townhead)

12.30pm

M-W-F

Cathedral of St Mary (Aberdeen)

M-W-F

St Patrick (Cowgate)

-Tu-Th-

Sacred Heart (Lauriston)

--W-F

Holy Redeemer (Stornoway)

--W-F
LatinEF

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

--W--

Our Lady & St Bean (Marydale)

----F

Our Lady of Lourdes (Perth)

----F

St Mary (Inverness)

St Aloysius (Glasgow)

St Alphonsus (Glasgow)

St Anthony (Govan)

-Tu-Th

St Peter (Castlegate)

St Simon (Partick)

12.45pm

Cathedral of St Mary (Edinburgh)

1.00pm

---Th-

St Margaret (Shetland)

----F

St Patrick (Coatbridge)

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

Cathedral of St Andrew (Dundee)

Cathedral of St Mirin (Paisley)

St Columbkille (Rutherglen)

in
glass chapel

St Francis Xavier (Carfin)

1.05pm

Glasgow University Chaplaincy (Turnbull Hall)

1.10pm

---Th-

Strathclyde University Chaplaincy

1.15pm

term
time

St Albert the Great (Edinburgh)

2.00pm

-Tu---

St Mary (Beauly)

5.00pm

-Tu---

St Patrick (Mallaig)

5.15pm

----F

St Margaret (Shetland)

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

St Albert the Great (Edinburgh)

5.30pm

----F
Syro Malabar

St Bernard (South Nitshill)

----F

St James (St Andrews)

Sacred Heart (Lauriston)

5.45pm

St Aloysius (Glasgow)

6.00pm

M----

Most Holy Trinity (Crail)

M----

St Mary (Inverness)

-Tu----

Ss John Cantius & Nicholas (Broxburn)

-Tu---

St Gabriel (Viewpark)

-Tu---

St Patrick (Lochgelly)

--W-F

Sacred Heart (Torry)

--W--

St Mary (Fochabers)

--W--

St Theresa (East Calder)

--W--

St Thomas (Neilston)

---Th-

Christ the King (Cathcart)

---Th-

St Bernadette (Erskine)

----F

St Columba (Bridge of Don)

----F

St Philomena (Winchburgh)

Polski

Cathedral of St Mary (Edinburgh)

M---

St Peter (Castlegate)

6.15pm

-Tu-Th-
Latin EF

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

---Th-

St Columba (Renfrew)

6.30pm

MTu---

St Peter & St Benedict (Fort Augustus)

M----

Our Lady of Lourdes (Perth)

M----

St Columba (Newington)

---Th-

Holy Family (Port Glasgow)

----F

St Kieran (Campbeltown)

7.00pm

MTuW--

St Francis Xavier (Falkirk)

MTu--F

St Patrick (Dumbarton)

M-WTh-

St Gabriel (Viewpark)

M----

Holy Family (Mossend)

M----

Our Lady of Consolation (Bonnyrigg)

M----

Our Lady of Perpetual Succour (St Marie)

M----F

St Joseph (Woodside)

M----

St Thomas of Canterbury (Arbroath)

M----

Trinity (Westhill)

-Tu-Th-

Cathedral of St Mary (Aberdeen)

-Tu-Th-

St Joseph (Cumbernauld)

-Tu-Th-

St Patrick (Greenock)

-Tu---

Immaculate Conception (Jedburgh)

-Tu---

Our Lady & St John the Baptist (Ellon)

-Tu---

Our Lady & St Ninian (Bannockburn)

-Tu---

St John & St Columba (Rosyth)

-Tu---

St John Bosco (Erskine)

-Tu---

St John the Baptist (Perth)

-Tu---

St Joseph (Bonnybridge)

-Tu---

St Joseph (Stranraer)

-Tu---

St Joseph (Burntisland)

-Tu---

St Martin of Tours (Tranent)

-Tu---

St Mary Magdalen (Portobello)

-Tu---

St Monica (Coatbridge)

-Tu---

St Peter (Buckie)

-Tu---

St Sylvester (Elgin)

--W--

Holy Family (Mastrick)

--W--

Our Lady & St Bridget (West Calder)

--W--

Our Lady of Lourdes (Dunfermline)

--W--

St Anne (Carnoustie)

--W--

St Bride (West Kilbride)

--W--

St Brigid (Toryglen)

--W--

St Francis (Port Glasgow)

--W--

St Gabriel (Prestonpans)

--W--
outside term

St James (St Andrews)

--W--

St John the Evangelist (Portobello)

--W--

St Luke (Banknock)

--W--

St Mary (West End)

---Th-

Our Lady & St Cuthbert (Maybole)

---Th-

Our Lady of Lourdes (Bishopton)

---Th-

Our Lady of Lourdes & St Patrick (Auchinleck)

---Th-

St Anthony (Rutherglen)

---Th-

St Columba (Annan)

---Th-

St Conval (Linwood)

---Th-

St John the Baptist (Port Glasgow)

---Th-

St Joseph (Blantyre)

---Th-

St Mary (Beauly)

---Th-

St Palladius (Dalry)

---Th-

St Peter-in-Chains (Ardrossan)

---Th-

St Thomas (Wishaw)

----F

St Albert (Pollokshields)

----F
Polski

St Anne (Dennistoun)

----F

St Francis of Assisi (Mannofield)

----F

St John Vianney (Gilmerton)

----F

St Margaret of Scotland (Stirling)

----F

St Mary, Our Lady of Victories (Dundee)

----F

St Matthew (Rosewell)

----F

St Mun (Dunoon)

7.15pm

--W--

St Margaret (Shetland)

7.30pm

M----

Holy Trinity & All Saints (Coatbridge)

-Tu-Th-

St Columba (Culloden)

-Tu---

Our Lady of Lourdes & St Bernadette (Larbert)

--W--

Christ the King (Grangemouth)

--W--

St Margaret (Roy Bridge)

--W--

St Peter (Morningside)

---Th-

St Mary (Lanark)

---Th-

St Mary (Coatbridge)