Weekday Masses in Glasgow

8.00am

St Aloysius (Glasgow)

St Ninian (Knightswood)

8.15am

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

9.00am

St Bernadette (Carntyne)

St Mary (Calton)

9.15am

MTuWTh-

St Kevin (Bargeddie)

9.30am

MTuWTh-

St Albert (Pollokshields)

MTuW-F

St Joseph (Tollcross)

MTu-ThF

St Kessog (Balloch)

M-W-F

St Bartholomew (Castlemilk)

M-W-F

St Margaret (Clydebank)

M-W-F

St Mark (Shettleston)

-Tu-Th-

Our Holy Redeemer (Clydebank)

-Tu-Th-

St Barnabas (Shettleston)

-Tu-Th-

St Bridget (Baillieston)

--W-F

St Dominic (Craigend)

--W-F

St Francis of Assisi (Baillieston)

---Th-

St Joachim (Carmyle)

Corpus Christi (Scotstounhill)

Holy Cross (Crosshill)

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

Our Lady & Saint George (Penilee)

St Anne (Dennistoun)

St Augustine (Milton)

St Benedict (Drumchapel)

St Brendan (Yoker)

St Cadoc (Newton Mearns)

St Catherine Laboure (North Balornock)

St Clare (Easterhouse)

St Dominic (Bishopbriggs)

St Eunan (Clydebank)

St Gregory Barbarigo (Wyndford)

St Jude & St John Ogilvie (Barlanark)

St Patrick (Anderston)

St Paul the Apostle (Shettleston)

10.00am

MTuW-F

Christ the King (Cathcart)

MTu-ThF

St Thomas (Neilston)

M-WThF

St Brigid (Toryglen)

M-WThF

St Gabriel (Merrylee)

-TuWThF

Our Lady of Perpetual Succour (Broomhill)

-TuWThF

St Kessog (Blanefield)

-Tu-Th-

St Margaret Mary (Castlemilk)

--WTh-

St Michael (Parkhead)

Blessed John Duns Scotus (Gorbals)

Holy Name (Mansewood)

Immaculate Conception (Maryhill)

Our Lady of Good Counsel (Dennistoun)

Our Lady of Lourdes (Cardonald)

Sacred Heart (Bridgeton)

St Agnes (Lambhill)

St Aloysius (Springburn)

St Andrew (Bearsden)

St Benedict (Easterhouse)

St Bridget (Eaglesham)

St Columba (Woodside)

St Columbkille (Rutherglen)

St Constantine (Govan)

St Conval (Pollok)

St Helens (Langside)

- Tu--F

St James the Great (Crookston)

St Leo the Great (Dumbreck)

St Maria Goretti (Cranhill)

St Mary Immaculate (Pollokshaws)

St Matthew (Bishopbriggs)

St Mungo (Townhead)

St Ninian (Knightswood)

St Paul (Whiteinch)

St Peter (Partick)

St Philomena (Provanmill)

St Robert Bellarmine (Househilwood)

St Roch (Garngad)

St Teresa of Lisieux (Possilpark)

St Thomas the Apostle (Riddrie)

St Vincent de Paul (Thornliebank)

12.00pm

MTu--F

St Michael (Parkhead)

12.10pm

MTuW-F

Strathclyde University Chaplaincy

12.15pm

St Mungo (Townhead)

12.30pm

--W-F
LatinEF

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

St Aloysius (Glasgow)

St Alphonsus (Glasgow)

St Anthony (Govan)

St Simon (Partick)

1.00pm

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

St Columbkille (Rutherglen)

1.05pm

Glasgow University Chaplaincy (Turnbull Hall)

1.10pm

---Th-

Strathclyde University Chaplaincy

5.15pm

Cathedral of St Andrew (Glasgow)

5.30pm

----F
Syro Malabar

St Bernard (South Nitshill)

5.45pm

St Aloysius (Glasgow)

6.00pm

--W--

St Thomas (Neilston)

---Th-

Christ the King (Cathcart)

6.15pm

-Tu-Th-
Latin EF

Immaculate Heart of Mary (Balornock)

7.00pm

--W--

St Brigid (Toryglen)

----F

St Albert (Pollokshields)

----F
Polski

St Anne (Dennistoun)

7.30pm

-Tu---

St Gabriel (Merrylee)